Laminált padló konyhába? Ezekre a szempontokra figyeljünk!

A laminált padló konyhába való telepítése egyre népszerűbb megoldás azok számára, akik esztétikailag – és persze funkcionálisan is – szeretnék összhangban tartani és összekapcsolni otthonuk különböző tereit. A konyha jellemzően a lakás egyik legforgalmasabb területe, ahol ráadásul a padlót folyamatosan éri nedvesség, zsíros szennyeződések és nem ritkán hőhatások is. Emiatt különösen fontos, hogy megfelelően válasszuk ki a padlóburkolatot.

A régebbi időkben laminált padló konyhába ritkán került, általában inkább hidegburkolatokat használtak, a legtöbbször járólapokat vagy PVC padlókat. Ezek ugyan strapabíróak voltak, ám nem mindig nyújtották a kívánt komfortérzetet. Az újabb, fejlettebb technológiákkal készült laminált padlók viszont lehetőséget adnak arra, hogy a konyhában is melegburkolatot használjunk anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk a tartósság vagy tisztíthatóság terén. A laminált padló konyhába rakásánál azonban még mindig figyelembe kell venni bizonyos szempontokat, többek közt a vízállóságot, a kopásállóságot és a vastagságot.

Vízálló laminált padló konyhába – Előnyök és hátrányok

Az első és legfontosabb tényező a laminált padló konyhába történő kiválasztásánál a vízállóság. Egy hagyományos típus nem képes hosszú távon ellenállni annak a mértékű nedvességnek, ami egy ilyen környezetben mindennapos. Ezért fontos olyan terméket választani, amely kifejezetten vízálló laminált padló konyhába való felhasználásra készült. Az ilyen burkolatok képesek megbirkózni a kifröccsenő vízzel, a kiömlött ételekkel és a főzés közben lecsapódó párával is. Amikor a laminált padló konyhába kerül lerakásra, akkor annak ellenállóképességét is vizsgálni kell.

Egy 31-es kopásállósági osztályú laminált padló például megfelelő lehet egy átlagos konyhai használathoz. Emellett fontos a legalább 8 mm-es vastagság is, mivel ez növeli a felület tartósságát és kényelmesebbé teszi a járást. A vízálló laminált padló konyhába történő telepítése előnyös lehet, mert a modern verziók már nem csak funkcionálisan, hanem esztétikailag is magas színvonalúak, ráadásul kényelmesebb és melegebb érzést nyújtanak, mint a hagyományos hidegburkolatok. Azonban a telepítésnél nagyon fontos, hogy szakértő végezze a munkát, mert a tökéletlen illesztések közé beszivárgó víz károsíthatja a burkolat anyagát. Ne felejtsük el, hogy a padlófűtés előnyei is csak úgy mutatkoznak meg, ha szakszerűen van telepítve a padló, megfelelő rétegezéssel.

Laminált padló tisztítás – Mennyire egyszerű?

Amikor melegburkolat kerül a konyhába, a tisztíthatóság azonnal kulcsfontosságú tényezővé válik. A főzés és az étkezések miatt itt rengeteg szennyeződés keletkezik – ilyen a kifröccsenő olaj, vagy épp a lehulló ételdarabok – és az ezzel járó állandó takarítási igény komoly kihívások elé állítják a padlóburkolatot. Ezért fontos megvizsgálni, hogy mennyire könnyű az adott felület tisztítása. Amennyiben egy modern laminált padló konyhába való lerakása mellett döntünk, megnyugodhatunk. Hiszen ezek esetében a tisztítás már nem jelent problémát, lévén a felületük úgy van kialakítva, hogy ellenálljon a karcolásoknak és a vegyszereknek.

Speciális tisztítószerekkel egyszerűen karbantarthatók, anélkül, hogy károsítanánk a bevonatot. Fontos azonban kerülni a túlzott nedvességet, még akkor is, ha vízálló laminált padló van a konyhában. Érdemes inkább rendszeresen porszívózni vagy seprűvel tisztítani, majd egy jól kicsavart, enyhén nedves felmosó segítségével áttörölni. A túl sok víz a laminált padló rései közé szivároghat, ami hosszabb távon károsíthatja a burkolatot, különösen a hagyományos típusok esetében, ám ezzel a veszéllyel mindig számolnunk kell. Éppen ezért fontos a megfelelő tisztítószerek és technikák alkalmazása.

Laminált padló javítása – Mire figyeljünk?

Mint minden padlóburkolat, a laminált padló is ki van téve a mindennapi használat okozta sérüléseknek. Különösen igaz ez a konyhában, ahol gyakran elejtünk le evőeszközöket vagy más tárgyakat, így aztán előbb-utóbb megjelennek karcolások, horpadások a burkolat felületén. A laminált padló javítása szerencsére nem bonyolult, sőt a komolyabban sérült elemek is viszonylag egyszerűen cserélhetők. Éppen emiatt érdemes tartalék padlóelemeket eltenni a telepítés után, hogy később, ha szükséges, cserélni tudjuk azokat.

Amikor a laminált padló konyhába kerül, szerezzünk be javítókészletet. A kisebb karcolásokat és horpadásokat különféle ezzel lehet orvosolni, a csomagok általában viaszrudakat vagy javítópasztákat tartalmaznak. Ezeket egyszerűen fel lehet vinni a sérült területre, és visszaadják a padló eredeti kinézetét. Ha a sérülés nagyobb, akkor valószínűleg a sérült laminált panel cseréjére lesz szükség. A legtöbb laminált padló esetében ez egyszerűen megoldható, hiszen a padló „úszó” jellegű, vagyis nincsen ragasztva az aljzathoz, így a panelek könnyen kivehetők és pótolhatók.

Tippek a laminált padló konyhába való lerakásához

Ha laminált padlót szeretnénk lerakni a konyhába, néhány alapvető szempontot figyelembe kell venni a sikeres és tartós eredmény érdekében. Először is kardinális a megfelelő aljzat biztosítása. A rétegnek egyenletesnek és tisztának kell lennie, hogy a laminált panelek stabilan és hosszan szolgáljanak. Emellett szükséges egy vízálló alátét réteg használata, amely megakadályozza, hogy a nedvesség az aljzatra jusson, és onnan felszívódjon a padlóba.

A lerakás során fontos, hogy megfelelő hézagot hagyjunk a falak és a padló között, mivel a laminált padlók hőtágulásra hajlamosak, és ez a tágulási hézag segíti az elemek mozgását anélkül, hogy a lapok megemelkednének vagy károsodnának. A vízálló laminált padló konyhába történő telepítésénél ügyelni kell arra is, hogy az illesztések szorosan zárjanak, így a víz nem tud beszivárogni a panelek közé. Ha ezeket a tényezőket figyelembe vesszük, úgy a laminált padló konyhába is tartós és esztétikus megoldás lehet.

 

Tartalomjegyzék