A vasalótalp tisztítása házi módszerekkel
A vasalás – mint minden házimunka – elég megosztó tevékenység, azonban abban mindenki egyetért, hogy vannak olyan ruhadarabok, amiknél egyszerűen nem lehet kikerülni. A vasaló talpának tisztítása egyrészt a vasalás sikeressége, másrészt a ruhák épsége miatt is fontos tevékenység. Nézzük, hogyan végezhetjük el ezt a műveletet vegyszermentesen!
Miért fontos a vasaló talpának tisztítása?
Ha bármilyen szennyeződés került a vasaló talpára, vagy a felület megsérül, akkor könnyen rá tudnak égni a textilszálak. Amellett, hogy a használat is nehezebbé válik a piszok által – a sérült talp nem csúszik könnyedén –, ezek az égésnyomok használat közben foltot hagyhatnak a ruhákon. Célszerű minél gyakrabban – jobb esetben minden használat után – elvégezni a tisztítást.
Vasaljunk körültekintően!
Bizonyos ruhákat csak meghatározott hőfokon szabad, míg vannak olyan típusok is, amelyeket egyáltalán nem szabad kivasalni. A tisztítás megkezdése előtt lényeges megvizsgálni, hogy milyen anyagú a talp, hiszen az egyes anyagokat meghatározott módon lehet hatékonyan megtisztítani. Általában teflon, polírozott alumínium, és nemesacél talpú vasalókat gyártanak. Az alumíniumból készült változatnak nagyon könnyen karcolódik a felülete, amire ezáltal könnyen bele tudnak tapadni a textilszálak, amelyek hamar ráégnek a vasaló talpára. A nemesacél strapabírónak mondható, viszont kerüljük vele a cipzárakat, vagy a pólóra vasalt matricákat, mert ezek könnyen beszennyezhetik a felületet.
Hogyan kezdjünk neki?
A tisztítást csak akkor kezdjük el, miután a készüléket kihúztuk a konnektorból! Emellett meg kell várni, amíg kihűl a vasaló talpa és csak ezt követően szabad hozzálátni folyamatnak hiszen a tűzforró felület könnyen égési sérüléseket okozhat. Kerülni kell az éles eszközök és a dörzsölő szivacsok használatát is, amik felsérthetik. A ráégett réteget semmiképp sem szabad késsel lekaparni, mert ezzel könnyedén tönkre tehetjük készülékünket! Fontos, hogy első körben távolítsuk el a piszok nagy részét. Ezt egy vízbe mártott ruhával könnyedén megtehetjük, ám véletlenül se öntsünk a vasalóra vegyi anyagokat és egyéb tisztítószer se kerüljön rá.
Vasaló tisztítása ecet segítségével
Kisebb elszíneződéseket hatékony el lehet távolítani egy ecetbe mártott pamut rongy segítségével. Öntsük az ecetet egy tálba, mártsuk bele a rongyot, majd töröljük át vele a felületet. Ez a módszer főként a frissen keletkezett foltok eltávolítására alkalmazható. A régebben ráégett foltok ellen sikeresen alkalmazható az ecetes áztatás: egy tál aljára, vagy egy tálcára töltsünk (20%-os) ecetet, tegyünk rá egy puha pamut anyagot, és hagyjuk, hogy az anyag teljesen megszívja magát, majd állítsuk bele a vasalót. Hagyjuk állni több órán át, vagy akár egy éjszakán át is – a koszolódás mértékétől függően. Majd a talpat töröljük át egy megnedvesített ruha segítségével. Végezzünk próbavasalást egy olyan ruhadarabon, amit nem sajnálunk és nézzük meg, sikeres volt-e a gép tisztítása ecettel.
Vasaló tisztítása sóval
Friss kosz eltávolítása gyorsan és egyszerűen elvégezhető nedves vattára szórt (finom szemcséjű) só segítségével. A művelethez egyszerűen át kell törölni a vasaló talpát ezzel az eleggyel még meleg állapotában.
A sót olajjal együtt használva a makacsabb rétegek is könnyen eltávolíthatók a felületről: Kenjük le a vasaló talpát bármilyen olajjal, majd szórjuk meg finomra őrölt sóval és egy puha rongy segítségével távolítsuk el a talpon található szennyeződéseket. Ezután vasaljuk egy olyan anyagot, amelyet nem sajnálunk néhány percig. Ezt a módszert ne alkalmazzuk teflon bevonatú vasalónál, mert a sókristályokkal könnyedén felsérthetjük a felületet.
Vasalótalp tisztítás szódabikarbónával
Készítsünk házi takarítószert szódabikarbóna és tisztított víz segítségével: egy tálban keverjük össze, amíg nyúlós állagú elegyet nem kapunk. Ezt egy rongy segítségével egyenletesen oszlassuk el a vasaló talpán, majd hagyjuk hatni néhány percig. A felületen levő szennyeződések mértékétől függően hosszabb ideig is rajta hagyhatjuk a szódabikarbónás keveréket. Az eltávolításához egy tiszta törlőrongyot használjunk.
Vasaló talp tisztítása fogkrémmel
A gép talpát fogkrémmel is könnyedén meg lehet tisztítani: várjuk meg, amíg a gép kicsit kihűl. A szennyeződésekre kenjünk fogkémet, majd egy szivacs segítségével dörzsöljük át a felületet. Ezután egy nedves rongy használatával le kell töröljük át a felületet, majd töröljük szárazra. Az szinte teljesen mindegy, milyen fogkrém mellett tesszük le a voksunkat – azért kerüljük a túlságosan szemcsés változatokat -, ám a procedúra közben bánjunk körültekintően a vasalóval, elkerülve a karcok megjelenését.
Mire figyeljünk?
Annak érdekében, hogy a vasalással elérjük a várt eredményt néhány dologra érdemes szem előtt tartani. A gőzölős vasalók roppant hatékonyan alkalmazhatók a gyűrött ruhákkal szemben. Azonban nem mindegy, hogy milyen vizet használunk a vasalásokkor, hiszen a csapvíztől kialakulhat vízkő, ami szintén nyomot tud hagyni a ruhákon. Természetesen használhatunk vasalóvizet is, de ezt helyettesíthetjük desztillált vízzel.
A vasaló belsejének tisztítása
Készítsünk elegyet ecet és víz 1:3 arányú felhasználásával, majd öntsük a vasaló tartályába. Ezt követően kapcsoljuk be a készüléket, és kezdjünk el vasalni egy olyan darabot, amit nem sajnálunk. A vasalót gőzölésre és a legnagyobb fokozatra állítva használjuk. Ezt a folyamatot egészen addig végezzük, amíg a készülék teljesen megtisztul. Amint végeztünk, hagyjuk teljesen kiszáradni és csak ezt követően rakjuk el.
Vasalótalp tisztítása házilag – tippek és trükkök
Amikor az első foltokat felfedezzük és rájövünk, mi okozza a foltok és csíkok zömét ruháinkon, tippek és tanácsok garmadáját találjuk internet szerte, hogyan is pucoljuk meg a vasalót. Ugyanakkor, ha nem vagyunk kellően körültekintők, úgy a gép felülete károsodhat, főleg olyankor, amikor a szennyeződést durva mechanikai úton próbáljuk meg eltüntetni. A vasaló talpáról ugyanis olykor nagyon nem egyszerű eltávolítani a ráégett koszt, így még a legártatlanabbnak tűnő tipp is több kárt okozhat, mint hasznot.
Különösképp igaz ez, ha a használat során nem figyelünk oda kellően a ruhán maradt jelekre és csak túlságosan későn állunk neki a vasaló tisztításának. Úgyszintén bajt okozhat, ha túlságosan erős, körkörös mozdulatokat használunk ilyenkor, lévén egy hajszálkarcokat, de akár mély barázdákat is eredményezhet.
Nagyon fontos tehát, hogy akár fogkrémet teszünk a vasalótalpra, akár más anyagot alkalmazunk, a felület tisztítása során nagyon körültekintő módon járjunk el. A vasaló karcolással károsodhat, azt pedig utólag már lehetetlen helyrehozni. A tisztítási procedúra során mindig puha ronggyal dolgozzunk, így minimalizálhatjuk a véletlen balesetek esélyét.
Amennyiben bizonytalanok vagyunk, érdemes kipróbálni a kifejezetten erre a célra kapható kiegészítőket, például stiftet is vásárolhatunk.
Ne felejtsük el, hogy a hetek, hónapok alatt ráégett ragacsos piszkot nem biztos, hogy egy körben el tudjuk tüntetni és az is megeshet, miszerint a gép tisztításához több módszert is be kell vetnünk.
Megéri azonban rászánni az időt, hiszen így eltávolítjuk a vízkőlerakódásokat, megelőzzük a karcolásokat, a rozsdásodást. A feladatra számos praktika létezik, így bőven van miből választanunk. Végezetül pedig azt is tartsuk szem előtt, hogy ha a vasalón olyan mértékű lerakódást találunk, ami túl nagy kihívást jelentene nekünk, úgy nyugodtan kérhetjük szakember segítségét is.