Klíma fűtés: megéri ezt választani?
Amikor a fűtési rendszerünk kialakításán gondolkozunk több tényezőt is figyelembe kell vennünk. A lehetőségek felmérését követően azt is érdemes megvizsgálni, hogy melyik rendszer a leggazdaságosabb – mind a beszerelés, mind a fenntartás szemszögéből. A klíma fűtés egyre elterjedtebb hazánkban, hiszen már a legtöbb forgalomban levő készülék használható fűtésre is.
Mivel ez egy viszonylag új fűtési forma, ezért sokan nincsenek teljesen tisztában azzal, hogy tényleg megéri-e ezt választani a „hagyományos” fűtési rendszerek helyett. Hogyan működik a klíma fűtés? Vajon tényleg megéri? Mennyit fogyaszt? Mit jelent a H tarifa és mikor igényelhetjük? Vannak a klíma fűtésnek hátrányai? Tartson velünk és minden kérdésére választ kap!
Fűtési rendszer kiválasztása
A lehetőségeink nagyban befolyásolják, hogy milyen fűtési rendszer mellett tesszük le a voksunkat. Mindegyik megoldásnak megvan a maga előnye és hátránya is. A beszerelési költséget adott esetben a kémény kialakítása, a radiátorok rendszerének kialakítása és a hozzájuk tartozó munkadíjak is megnövelhetik. Az üzemelési és karantartási költségeket szintén több tényező határozza meg, ezáltal az ingatlan és a nyílászárók állapota éppúgy meghatározó tényezők lehetnek, mint például az, hogy van-e kémény, vagy esetleg ki kell alakítani.
Fontos szempont lehet az is, hogy ökológiai lábnyomunk kisebb legyen. Ha ezt tartjuk szem előtt és egy környezetbarát fűtési rendszert szeretnénk otthonunkba, akkor előbb-utóbb találkozunk a klíma fűtéssel. Mivel ezzel a fűtési módszerrel kevesebb energiát használunk fel, háztartásunk kevesebb káros anyagot fog termelni.
Milyen klíma berendezést válasszunk?
A klímákat a fűtés alapján három csoportba sorolhatjuk:
- fűtésre alkalmas klímák: temperálásra, valamint a meglévő rendszer kiegészítésére alkalmazható, legfeljebb -10 fokig. Ezt a típust jellemzően inkább csak hűtésre alkalmazzák, mivel fűtésre nem alkalmazható folyamatosan üzemeltetve.
- fűtésre ajánlott klímák: önálló fűtésre is alkalmazhatók -15 – -20 fokig. Jellemzően gyorsan meleg levegőt biztosít még fagyok idején is. Működése nem túl gazdaságos alacsony környezeti hőmérséklet mellett.
- fűtésre optimalizált klímák: állandó üzemelésre tervezték. Önálló fűtésre is alkalmazható, -20 – -35 fokig. Ezeket a típusokat telepíthetjük napelemes rendszer mellé.
Ha fűtésre szeretnénk használni a klímát, akkor célszerű fűtésre optimalizált készüléket választanunk. Ennek azért van jelentősége, mert a fűtésre kialakított készülékekkel még a leghidegebb téli napokban is zavartalanul tudunk fűteni. Ezek a készülékek jellemzően hűtésre is hatékonyabban alkalmazhatók.
A fűtésre optimalizált klímák automata csepptálca leolvasztással rendelkeznek. Ennek azért van jelentősége, mert így extrém hidegben is távozni tud a hőcserélő leolvasztásakor keletkezett víz. A folyamat úgy néz ki, hogy a készülék meghatározott időközönként leolvasztja a kültéri egység hőcserélőjére ráfagyott kondenzvizet. Viszont, ha a leolvadt víz valamilyen okból kifolyólag nem tud távozni, akkor belefagy a készülékbe, ami meghibásodáshoz vezethet.
Hány fokig használhatjuk a klíma fűtést?
A régebbi típusú On/Off berendezések jellemzően maximum 0 fokig használhatók. Ezzel szemben az inverteres változatokat -20, egyes modelleket akár -30 fokig is gond nélkül alkalmazhatjuk a fűtés ellátására, a teljesítmény csökkenése nélkül.
A klíma fűtés működése
A klíma a fűtési folyamathoz elektromos áramot használ. Előnye, hogy a hagyományos fűtéshez képest a felvett energiából több hőenergia előállítására képes. Amikor fűtésre használunk egy klímát, akkor lényegében beltéri és kültéri egység feladata cserélődik fel. Hűtésre alkalmazva a beltéri egység látja el a hűtési funkciót, mialatt a kültéri hőt ad le, ezáltal fűt. Fűtés esetén ez az irány megfordul, ami egy 4 járatú szeleppel valósítható meg, amely megfordítja a hűtőközeg áramlási irányát.
A fűtésre is alkalmazható klímák működése hőszivattyú elven történik. A levegő-levegő hőszivattyú használatával az áthaladó levegő hőmérséklete változik meg. A hűtőközeg minden esetben alacsonyabb hőmérsékleten párolog el, ennek köszönhetően tudja felvenni a készülék a környezeti hő energiáját. A felvett hőmennyiséget nagyobb energiaszintre és nyomásra emeli a kompresszor, amit a beltéri egységbe szivattyúzva meleg levegő formájában ad le. Hűtési üzemmódban alkalmazva, hőcserélő segítségével hűti le a helyiség levegőjét, míg fűtésre állítva felfűti. De vajon ár/érték arányban is megéri ezt választani?
Milyen előnyökkel jár a klíma fűtés?
Számos előnnyel jár a klíma fűtés, amelyek közül a legjelentősebb, hogy alacsony beruházási, üzemeltetési és karbantartási költséggel számolhatunk, ha erre helyezzük a voksunkat. A rendszer telepítése rendkívül gyors, ezért akár egy nap elegendő egy családi ház fűtésrendszerének kiépítésére. Ha ezt választjuk, akkor egy eszköz segítségével tudjuk megoldani nemcsak a teljes felfűtést, hanem meleg nyári napokon az ingatlan hűtését is.
Élettani hatásait tekintve a klíma fűtéssel nem áll fenn a szénmonoxid mérgezés veszélye. A rendszer megfelelő karbantartás mellett tiszta és pormentes. Teljesen biztonságos, hiszen a füstmentes üzemelés mellett nincs se robbanás, se tűzveszély. A hosszú élettartam mellett lényeges szempont, hogy a klíma fűtés csatlakoztatható a napelemes rendszerhez is. A legtöbb készülék a helyiség por- és párátlanítására is alkalmazható, ezáltal egészségünkre is jótékony hatást fejt ki.
Ezeken felül a fűtős klímákat esztétikus megjelenés és számos kényelmi funkció is jellemzi. A vezérlése rendkívül egyszerű. A legtöbb modell jellemzője a beépített WiFi, az éjszakai mód, és az időzítő is. A rendszert gyors felfűtés jellemzi és a WiFi használatával lehetőség nyílik olyan kényelmi funkciók használatára is, mint a távoli vezérlés.
A növekvő energiaárak mellett figyelembe kell venni azt is, hogy klíma fűtést használva bizonyos szempontok teljesülése mellett kedvezményt is kaphatunk az áramszolgáltatótól, mivel környezetbarát fűtési technológiának számít.
Mi az H tarifa és milyen klímával igényelhető?
A H tarifa egy olyan kedvezményes áramtarifa, amelynek célja, hogy támogassa a környezetbarát fűtési technológiák alkalmazását. A kedvezmény kifejezetten a fűtési szezonban, október 15-től április 15-ig igényelhető, és ebben az időszakban a nap 24 órájában használható.
A H tarifa 36 Ft/kWh költséget jelent, amelyet hőszivattyús elven működő, inverteres klíma berendezések használatakor lehet igénybe venni. A készülékeknek egy szempontnak kell megfelelniük, ez pedig a SCOP érték és a kW teljesítmény aránya. A SCOP érték a klíma teljesítmény mutatója a teljes időszakra vonatkozóan: azt mutatja meg, hogy 1kW fogyasztás mellett mekkora teljesítményt tud leadni a készülék. Vagyis minél nagyobb ez az érték, annál jobb a készülék hatásfoka. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha egy készülék 3,8 SCOP értékkel rendelkezik, akkor 1kW fogyasztás mellett 3,8 kW teljesítmény leadására képes.
A H tarifás áram igénybevételéhez az alábbi értékek szükségesek:
- 4,1 SCOP 6kW-ig
- 3,8 SCOP 6,1-11,9 kW között
- 3 SCOP 12 kW-tól
A klíma fűtés hátrányai
Számos előnye mellett néhány hátrányt is figyelembe kell vennünk, mielőtt letesszük mellette a voksunkat. Az egyik leglényegesebb szempont, hogy a készülék üzemelése zajjal jár. Minden egyes helyiségben szükséges elhelyezni, csak így tudjuk az egész lakást megfelelően felfűteni. Mérlegelnünk kell azt is, hogy a berendezés folyamatosan mozgatja a levegőt.