Autókárpit tisztítás házilag
Otthonunkhoz hasonlóan az autónk tisztítását is érdemes rendszeresen elvégeznünk. Nézzük, mire figyeljünk, ha házilag, vegyszermentesen szeretnék elvégezni az autókárpit tisztítást. Ha csak nagyon ritkán tisztítjuk ki a kárpitot, akkor a foltok mélyebbre is be tudnak szívódni. Ezáltal a szövet könnyebben megy tönkre. Fontos, hogy ne hagyjuk, hogy a foltok beegyék magukat a szövetbe! Minél előbb távolítjuk el a szennyeződéseket, annál biztosabbak lehetünk a sikerben.
Az autó állagának megóvása saját komfort érzetünk miatt is fontos, hiszen közérzetünk is jobb lesz, ha egy tiszta és illatos autóba szállunk be nap, mint nap. Emellett a rendszeres tisztítással megóvhatjuk járgányunk állagát is. A boltok polcain rengeteg tisztítószer kapható, azonban a siker érdekében van más módszer is, amit bevethetünk! A háztartásunkban megtalálható szerek bevetésével nemcsak pénzt spórolunk, hanem a környezetünket is megkíméljük.
Első lépések!
A takarítást alapos porszívózással kezdjük, hiszen a szellőztetések során porréteg kerülhet a szövetre! A sikeres autókárpit tisztítás házilag akkor lesz eredményes, ha először eltávolítunk a felületről minden nagyobb szöszt és morzsát. Takarítás közben mindig fentről lefelé haladjunk, vagyis a fejtámlától haladjunk az ülőfelületig.
Autókárpit tisztítás házi keverékkel
Makacs szennyeződések esetén elengedhetetlen a felület alapos tisztítása. Profi tisztítószert többféle módon is készíthetünk. Textilkárpit esetén a legegyszerűbb, leggyorsabb és a legkönnyebben elkészíthető tisztítószer alapja az ecet. A háztartás számos területén bizonyított már az ecet, de a vízkőoldáson és fertőtlenítésen túl remekül használható a kárpit tisztítására is, hiszen megszünteti a kellemetlen szagokat.
A házi autókárpit tisztító keverék ecet, folyékony szappan és ásványvíz azonos arányú keverékéből áll. Mindhárom komponensből vegyünk 1-1 dl mennyiséget. A keveréket tegyük szórófejes flakonba, amely segítségével könnyen szétoszlathatjuk a kárpiton. Miután befújtuk a kárpitot egy szivaccsal dörzsöljük a felületbe. Vigyázzunk, hogy ne áztassuk el teljesen a felületet, mert úgy a szárazás is sokkal több időt fog igénybe venni! A keveréket hagyjuk hatni 15 percig. Makacs szennyeződések esetén akár többször is elvégezhetjük ezt a műveletet.
Végezetül egy tiszta, nedves ronggyal vagy szivaccsal át kell törölni a kárpitot. Ezt követően lehúzott ablakokkal, szellőztetés mellett hagyni kell megszáradni. Az ecet erős szaga a szellőztetést követően teljesen elpárolog.
Autókárpit tisztítás házilag: mikor álljunk neki?
A legalkalmasabb, ha napos és száraz időben végezzük az autókárpit tisztítást, mert ezáltal a felület teljes száradását néhány óra alatt elérhetjük. Az ecet szúrós szaga a szellőztetéssel gyorsan elpárolog és a végeredmény egy illatos és tiszta autó lesz.
Pro tipp, a tökéletesen tiszta felületért
Záró lépésként ismét vegyük kezünkbe a porszívót és tisztítsuk ki a felületet. Ezt követően nincs más dolgunk, mint élvezni a tiszta és kellemes illatú kárpit örömét.
Hogyan tisztítsuk a bőrkárpitot?
A bőrfelületen keletkezett szennyeződések eltávolításához használhatunk szódabikarbónát. Ez a módszer egyszerű és gyorsan elvégezhető. A szennyezett bőrkárpit felületére szórjunk szódabikarbónát, hagyjuk hatni néhány órán át, ezalatt a szóda beszívja a bőr felületén levő szennyeződéseket. Végezetül alaposan porszívózzuk ki.
A bőr kiszáradásra hajlamos anyag, ezért a tisztításon túl folyamatos ápolást igényel. Lenolaj és ecet 2:1 arányú keverékéből tökéletes bőrápolót készíthetünk. A keveréket először fel kell melegíteni, majd meg kell várni, amíg kihűl. Ezt követően egy puha, szöszmentes kendővel, körkörös mozdulatokkal vigyük fel a felületre. Végezetül töröljük szárazra.
Tisztítsuk meg az ablakokat is!
A tökéletesen tiszta gépjárműért az abalakokat is tisztítsuk meg! Vegyszerek helyett itt is bevethetjük a házipraktitákat, amelyekkel az eredmény ragyogó és csíkmentes lesz! A házi keverékhez itt is használhatunk ecetet: 1 rész meleg vízhez adjunk ¼ rész ecetet, majd öntsük egy szórófejes flakonba. Vigyük fel a keveréket egyenletesen az ablak teljes felületére és egy törlőkendő segítségével távolítsuk el a szennyeződéseket. Végezetül egy tiszta, szöszmentes ronggyal töröljük foltmentesre. Jól használhatók erre a célra a mikroszálas törlőkendők.